Fitness Giyim Performansa Etki Eder Mi?

Fitness Giyim Performansınızı Nasıl Etkiler? ”Başarı için şık giyin” (Dress for success) sözünü duymuşsunuzdur. Görünüşe göre aynı durum, fitness gibi performansa dayalı sporlar için de geçerli. Kısaca söylemek gerekirse, nasıl giyindiğiniz, göstereceğiniz performansa doğrudan etki yapıyor.

Kulağa saçma mı geliyor ? Nasıl olsa terleyeceksin, eskilerden bir penye pamuk t-shirt ve evde yatarken giydiğin şort ile de antrenman yapabilirim ne olacak, diye mi düşünüyorsun ? Ne giydiğin, nasıl performans gösterdiğine neden ve nasıl etki edebilir ki ?

Ne giydiğinin performansına nasıl etki ettiğini şimdi anlayacaksın, işte daha iyi bir antrenman kıyafeti alman 5 önemli sebep aşağıda:

1. Doğru fitness giyim ürünleri, özgüvenini yerine getirir

Eğer yardımcı olacağına inanırsan, kaliteli ve sana uygun fitness giyim ürünleri performansında fark yaratır.

Giyim alanında yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, iyi giyinmek insanları ofislerinde pozitif anlamda etkiliyor. Bu araştırma spor ve fitness alanında da bire bir aynı sonuçları veriyor.

Kendine olan güvenini büyük ölçüde artabilir. Eğer iyi göründüğünü düşünüyorsan, büyük ihtimalle ona layık bir antrenman yapacaksın. Giydiğin şey hoşuna gidiyorsa, iyi bir antrenman çıkarma şansın aynı oranda artacaktır.

Bu teoriyi test etmek için daha önce hiç kaldırmadığınız ağırlıkta bir squat denemenizi önermiyoruz ama, iyi giyindiğinizde kendinize olan güveniniz ile, salaş bir halde olduğunuz zaman kendinize olan güveniniz arasında büyük fark olacaktır.

Çocukken futbol oynar mıydınız ? Yeni bir çift krampon alan çocuğun, o kramponlarla ilk maçında kötü oynadığını gördünüz mü ? 🙂

Doğru araçlara sahip olduğunuzda, tıpkı antrenmanlarınız için en uygun atletik performans giyim ürünleri gibi, kendinize olan güveniniz daha çok yerine gelecek. Kendine güven, her zaman performansa yansır.

2. Kaliteli spor giyim ürünleri performansı arttırır

Fitness Giyim Performansınızı Nasıl Etkiler? sorusunu cevaplamaya devam ediyoruz. Bazı giyim ürünleri müsabakalarda profesyonel yüzme sporcuları için yasaklanmıştır. Çünkü bu ürünler yüzücünün tur zamanına aerodinamik bir akım yaratarak büyük ölçüde katkıda bulunur. Profesyonel yüzücü olmayabilirsiniz ama, eğer kullanırsanız bu ürünler sizin de yüzme performansınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Ya da şöyle düşünün, normal bir mayo şort ile yüzerseniz eğer cepleri varsa sizi yavaşlatacaktır. Eğer mayo giyen bir arkadaşınızla yarışacaksanız, o kişi size göre oldukça avantajlı bir konumda olacak.

Tabii ki hepimiz yüzmüyoruz, daha basit şeylerden bahsedelim. Örneğin; koşu. Eğer giydiğiniz t-shirt terledikten sonra üzerinize yapışıp sizi rahatsız ederse, bu durum sizin daha az süre koşmanıza neden olur. Eğer elastan-pamuk karışımı, üzerinize nefes alan ve teri içinde hapsederek üzerinize yapışmayan bir t-shirt ile koşuya çıkarsanız, fiziksel olarak yorulmadığınız sürece asla durmayacaksınız !

3. Doğru ekipman sizi korur ve sakatlıkları önler

Düzgün şekilde üzerinize oturmayan ekipmanlar spor sakatlıklarının en büyük nedenlerinden biridir.

Soğuk bir şehirde yaşayan insanlar koşuya çıktıklarında uzun kollu sweatshirt ve eşofman altı giyerler. Bu sayede soğuk hava tenlerine temas etmeden rahatça koşabilirler. Tam tersi bir senaryo düşünün, çok sıcak bir havada fenalaşmadan spor yapabilmek için şapka takmalısınız. Yine aynı şekilde uzun kollu ürünler tercih edip güneş yanıklarından korunabilirsiniz, tabii ki aynı zamanda bu ürün nefes alabilen bir kumaşa sahip olmalı.

Spor salonlarında ağırlık çalışanlar, ellerinde oluşacak yaraları ve nasırları önlemek için eldiven kullanırlar.

Giydiğiniz ayakkayı eğer ayağınıza tam oturmuyorsa sizi yavaşlatacağı gibi bu durum ayrıca burkulmalara, kayıp düşmelere ve daha bir çok sakatlığa neden olabilir. Spor yaparken doğru ekipman seçmeye özen göstermelisiniz.

4. Üzerinize tam oturan fitness giyim ürünleri hareket özgürlüğü yaratır

Türk insanı pazarlık yapmaya bayılır, dolayısıyla konu spor olunca da ucuz ve sıradan t-shirt’lere yönelir. O baktığın şort %50 indirimde mi ? İyi bir fiyata benziyor ancak bir ürünün gerçek değerini uzun dönemde anlayabilirsin.

Hareket özgürlüğü fitness giyim için fazlasıyla önemlidir ! Fitness Giyim Performansınızı Nasıl Etkiler? sorusunun cevabı tam olarak bu.

Dar, düz penye pamuktan üretilen bir t-shirt hareket kabiliyetinizi kısıtlar Her ne antrenmanı yapıyorsanız yapın, eğer doğru kıyafeti seçmezseniz hareket kabiliyetiniz belli bir ölçüde kısıtlanacaktır. Basit bir şort ile squat yaptığınızı düşünün ve bunu tüm bacaklarınızı sararak bölgeyi hareketin her anında sıcak tutan bir taytla kıyaslayın. İkisi arasındaki fark farkedilebilir ölçüde olacaktır.

Hareket kabiliyetinize özen gösterin, yanlış kıyafet seçimi yanlış formda çalışmanıza bile sebep olabilir.

5. Compression giyim ürünleri toparlanmaya yardımcı olur

2013 yılında Almanya’da yapılan bir araştırmada, compression özellikli fitness kıyafetlerinin toparlanma(recovery) sürecine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Buna karşı bazı araştırmalar olsa da, compression ürünlerinin masaj efektiyle kan dolaşımını hızlandırdığını biliyoruz. Hızlanan kan dolaşımı antrenman sırasında oluşan laktik asit birikiminin ortadan kalkasına yardımcı olur. Laktik asit azalımı, toparlanma sürecine de pozitif etki yapacaktır. Hiçbir negatif etkisi saptanmayan bu tarz ürünleri henüz denemediyseniz mutlaka denemelisiniz. Atletik performans giyim ürünleri oldukça büyük bir sektör ve bazı markalar bu tarz ürünler için milyar dolarlık üretim sermayeleri ile yönetiliyorlar.

fitness giyim
Fitness Giyim vs. Atletik Performans

Fitness Giyim Performansınızı Nasıl Etkiler?” yazısında 2 düşünce

  1. Pingback: Antrenman Programı - Yeni Başlayanlar İçin En İyi Splitler | Slay Athletics

Bir cevap yazın