Doğal yollarla testosteron arttırmanın 10 yolu sizi düşük testosteron belasından kurtaracak. Genellikle önerdiğim her şey için güçlü bilimsel kanıtlar sunmak isterim. Ve aşağıda önerdiğim bazı stratejilerin testosteron artışları üzerinde nedensel bir etkisi olsa da, diğerlerinin sadece testosteron seviyelerini arttıran kişiler tarafından kullanılan korelasyonlar veya stratejiler olduğunu belirtmem gerekir. Bu yüzden bir veya iki öneriyi yerine getirerek bir hafta içinde testosteron seviyenizi ikiye katlamayı beklemeyin. Ancak, aşağıdakilerden çoğunu yaparsanız testosteron seviyenizde gözle görülür bir artış olacaktır.

Tamam, kapsamlı araştırma eksikliğimi gizlemeye çalışıyordum. Hadi başlayalım.

Doğal Yollarla Testosteron Nasıl Arttırılır?

testosteron-arttirma

1. Yağ yiyin (sadece “iyi” yağlardan bahsetmiyorum). Balık, fındık ve avokado yağlarının sağlıklı olduğunu çoğumuz biliyoruz. Bunları yemeye devam edin. Çalışmalar, doymuş yağ tüketiminin de artmış testosteron seviyeleri ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir.

2. Düzenli uyuyun. Altı saat süren yüksek kaliteli uykunun asgari eşik olduğuna inanıyorum.

3. Daha fazla D Vitamini alın. 2011’de yapılan bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan erkeklerin, olmayan erkeklere göre daha düşük serbest testosteron düzeyleri ve daha yüksek östrojen düzeyleri olduğu gösterilmiştir. D vitamini takviyesi alın ve/veya güneşe çıkın.

4. Vücut yağlarınızdan kurtulun. Birçok çalışma, daha yüksek vücut yağının, erkek vücudunda daha yüksek östrojen ve daha düşük testosteron seviyeleri anlamına geldiğini göstermiştir.

5. Kalori fazlalığı yaratın. Bu, listedeki en garip öneri olabilir, ancak kişisel deneyimim, vücut geliştirme forum ve sitelerinin saygın desteğiyle birleştiğinde, kalorik bir fazlalık yaratmanın, kontrol edilemeyen bir cinsel tahrik üzerinde nedensel bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Doğal Yollarla Testosteron Arttırmanın 10 Yolu adlı yazımıza tam gaz devam ediyoruz.

6 ve 7. Daha fazla çinko ve daha fazla magnezyum alın. Biliyorum biliyorum. “Mikrobesinler mi? Kimin umurunda?” Fakat bu mineraller aslında oldukça yararlılar.

1996’da yapılan bir çalışmada diyetlerinde kasıtlı çinko eksikliği olan genç erkeklerin  testosteronlarındaki ortalama azalma %50’den fazla olduğu ortaya konulmuştur.

Başka bir çalışmada ise, 4 hafta boyunca günde 500mg magnezyum alan sporcular incelenmiştir. Takviyenin sonucunda, serbest testosteron seviyeleri ortalama %26 artmıştır.

Bu minerallerin ikisi de oldukça ucuz bir şekilde takviye edilebilir. Ancak, çoğu çalışma, en çok yararı zaten magnezyum ya da çinko eksikliği yaşayan kişilerin sağlayacağını belirtmektedir. Yeterli düzeyde çinko ve magnezyuma sahipseniz, bunların testosteron seviyeniz üzerindeki etkisi ihmal edilebilir.

8. Plastikten uzak durun. Plastik kaplarınızı cam eşyalar ile değiştirin ve plastik şişeleriniz yerine paslanmaz çelik kullanın. Çoğu plastik, xenoestrojen içerir. Erkekler bu kimyasal maddeye maruz kaldıklarında, testosteron seviyeleri azalır ve maruz kalma seviyesine göre önemli düşüşler yaşanabilir.

Ayrıca, yiyeceklerinizi asla mikrodalgada plastik kaplarda ısıtmayın. Plastiğin ısıtılması, yiyeceklere bulaşan plastikten kaynaklanan olumsuz hormonal etkileri arttırır.

9. Daha az şeker tüketin. Kan şekeri yükseldikten sonra testosteron seviyesi geçici olarak düşmektedir. Şekerlerin testosteron seviyeleri üzerindeki uzun süreli etkileriyle ilgili çok bilgim olmasa da, sürekli olarak çok fazla şeker tüketmenin testosteron seviyenizi azaltmaya devam edeceğini biliyorum.

10. Ağırlık kaldırın. Yoga, pilates veya düşük yoğunluklu kardiyo, testosteron seviyelerinizi etkilemez. Testosteron seviyelerini artırmak için bileşik hareketler gerçekleştirin. Ek olarak, araştırmalar daha yüksek hacimli egzersizlerin testoteron seviyelerinde daha büyük bir artış oluşturduğunu göstermiştir. Doğal Yollarla Testosteron Arttırmanın 10 Yolu adlı yazımızı beğendiyseniz, diğer blog yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

Fitness Giyim Performansınızı Nasıl Etkiler?

Vücut Geliştirme Antrenman Programları – En İyi Splitler

Bir yanıt yazın